Με σβηστές τις μηχανές ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναιτωλικό

25 Αυγούστου 201922:49

Ο πρωταθλητής και Κυπελλούχος ΠΑΟΚ δεν εντυπωσίασε στο πρώτο του επίσημο ματςγια τη νέα σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα επικρατώντας του Παναιτωλικού με 2-1 στην Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας πως θέλουν να καθαρίσουν το ματς, ενόψει και του επαναληπτικού με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στη Θεσσαλονίκη την Πέμπτη.

Ο Άμπελ Φερέιρα έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα του σε σχέση με τον αγώνα της Σλοβακίας ξεκινώντας τον Ντάγκλας Αουγκούστο, τον Λημνιό και τον Σφιντέρσκι και ο τελευταίος τον δικαίωσε. Στο 27′, ο Πολωνός επιθετικός του ΠΑΟΚ έπειτα από ωραία σέντρα νίκησε στον αέρα τον αντίπαλο αμυντικό, αλλά και τον τερματοφύλακα Κνετ, ο οποίος έκανε τραγική έξοδο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Στα δίχτυα και αφιέρωση Σφιντέρσκι

Ο Σφιντέρσκι, ο οποίος αφιέρωσε το γκολ στην έγκυο σύζυγο του λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 στο 31΄, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 35′ όταν ένα πολύ καλό σουτ του Ρομάν πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, υπήρξε νέα ευκαρία για τους φιλοξενούμενος με τον Μπάιροβιτς να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να καταλήγει και αυτή άουτ. Στο 45΄ ο Πέλκας αστόχησε από πολύ κοντά για το 2-0.

Σέντρα και… γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε καθόλου ρυθμός στον αγώνα ίσως και λόγω ζέστης με τον ΠΑΟΚ να μην απειλεί σχεδόν καθόλου μέχρι το 70′, αλλά να μην απειλείται κιόλας. Σε μια ανύποπτη φάση, όμως, ο δικέφαλος έκανε το 2-0 στο 71′, όταν ο Γιόσιπ Μίσιτς προσπάθησε να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

Ο Παναιτωλικός δεν παράτησε το ματς και προσπάθησε να μειώσει πάλι με τον Μπάιροβιτς στο 79′ που σούταρε από πλάγια δεξιά, αλλά δεν κατάφερε να στοχεύσει σωστά. Οι Αγρινιώτες απλά μείωσαν το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάλσιο, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα δοκάρι και δίχτυα. Ετσι, ο «δικέφαλος» στην πρεμιέρα του στη Super League ξεκίνησε με νίκη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης. Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος Ντούγκλας, Εσίτι, Μπίσεσβαρ (Μίσιτς 61′), Λημνιός, Πέλκας (Ζαμπά 79′), Σφιντέρσκι (Άκπομ 67′)
Παναιτωλικός: Κνετ, Λιάβας Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Σανιά, Λουσέρο (Τσιγγαράς 77′), Ντάλσιο, Ρομάν (Ντουάρτε 68′), Φυτόπουλος (Μιμίτο 55′), Ντίαζ, Μπαΐροβιτς.